SPSS ile Welch’in T Testi (Resimli)

Welch'in T Testi

Welch’in T Testi, bildiğimiz normal T Testi’ne alternatif olan bir istatistiksel analiz yöntemidir. Bu test, grupların varyanslarının eşit olmadığı durumlarda, 2 grubun ortalamaları arasında karşılaştırma yapmamızı sağlar. Welch’in T Testi, Levene Testi’ne göre homojen varyans varsayımının sağlanamadığı durumlarda, geleneksel olan Student T Testi’nin yerine tercih edilir. Bu yazıda, Welch’in T Testi’nin SPSS kullanarak nasıl uygulanacağını ve sonuçların nasıl yorumlanacağını anlatacağım.

spss analizi ücretli danışmanlık tanışma indirimi veri tablo rapor iletişim

spss tez analizi istatistik ödev yaptırma ücretli spss veri analizi danışmanlık

SPSS ile Welch’in T Testi (1. Yol)

SPSS’te Welch’in T Testi’ni yapmanın 2 yolu vardır. Bu yolların ikisinin de sonucu aynıdır. İkisini de göstereceğim.

Bu sayfadaki örneklerde, Telefon ya da Bilgisayar kullanan insanların, EDO isimli bir ölçekteki skorları arasında fark olup olmadığını Welch’in T Testi ile ölçeceğiz.

Analyze -> Compare Means -> Independent Samples T Test

welch'in t testi 1

 

Açılan pencerede bağımlı değişkeni Test Variable’a, bağımsız değişkeni Grouping Variable’a yerleştiriyoruz. “Define Groups”a basarak Telefon ve Bilgisayar’ı hangi sayılarla kodladıysak o sayıları giriyoruz. Sonra OK’a basıp analizi başlatıyoruz.

welch'in t testi 2

 

SPSS’in bize vereceği “Independent Samples Test” tablosunda, önce üst satır olan “Equal Variances Assumed” satırındaki en soldaki Sig. değerine bakıyoruz. Bu, Levene Testi sonucunu verir. Buradaki değer 0.05’ten küçükse, Levene Testi’ne göre test edilen grupların varyansları birbirinden önemli ölçüde farklıdır demektir. O zaman, gruplar arasındaki farklılığı alt satırdan okumak gerekir. Alt satır, Welch’in T Testi sonuçlarını gösterir. Bu örnekte, Welch’in T Testi sonucuna göre iki grubun ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yokmuş (çünkü p = 0.661).

welch'in t testi 3

 

spss tez analizi istatistik ödev yaptırma ücretli spss veri analizi danışmanlık

SPSS ile Welch’in T Testi (2. Yol)

1. yol üstteki gibiydi. 2. yolu da aynı örnek üzerinden göstereceğim.

Analyze -> Compare Means -> One Way ANOVA

welch'in t testi 4

 

Açılan pencerede bağımlı değişkeni Test Variable’a, bağımsız değişkeni Grouping Variable’a yerleştiriyoruz. “Options”a basarak Welch Test seçeneğini işaretliyoruz. Sonra Continue ve OK’a basıyoruz.

welch'in t testi 5

 

SPSS’in bize vereceği “Robust Tests of Equality of Means” tablosundaki değerler, Welch’in T Testi sonucunda elde edilen değerlerdir. Dikkat ederseniz p değeri demin bulduğumuz p değeri ile bire bir aynı. Buna şaşırmamak gerekir çünkü bu ikisi aynı Welch’in T Testi’dir.

welch'in t testi 6


SPSS ile Welch’in T Testi hakkındaki her şey bu kadardı. Bu test ile ilgili bilmek gereken tek ekstra bilgi, varyansların homojen dağılmadığı durumda bildiğimiz Bağımsız Örneklem T Testi’nin yerine uygulanması gerektiğidir. SPSS’te gördüğünüz gibi T Testi ile aynı pencereden yapılabilmektedir. Okuduğunuz için teşekkürler.

spss tez analizi istatistik ödev yaptırma ücretli spss veri analizi danışmanlık

Deniz Şavkay hakkında 145 makale
Lisans eğitimimi Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde, Yüksek Lisans eğitimimi Polonya'daki SWPS Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamladım. Davranış bilimlerine ilgi duyuyorum ve eğitim hayatımı bunun üzerine şekillendirdim. SPSS ile istatistik analizi yapmayı çok seviyorum. SPSS analizleriyle insan davranışındaki kalıpları keşfetmek ve insan davranışı hakkında iç görü sahibi olmak beni heyecanlandırıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*