SPSS’te İki Grubun Ortalamalarını Ayrı Ayrı Bulma

spss değişken kaydetme bulma

Diyelim ki t testi ya da Mann Whitney U testi yaptık ve sonuçta p değerini 0.05’in altında bulduk. Bu demek oluyor ki karşılaştırdığımız iki grubun ortalamaları arasında (mesela kadınlar ve erkekler) anlamlı bir fark vardır. Peki hangi grubun ortalamasının daha yüksek olduğunu nasıl öğreneceğiz?

Bunu yapmanın yolu, SPSS’te Split File özelliğini kullanmaktır.

spss analizi ücretli danışmanlık tanışma indirimi veri tablo rapor iletişim

spss tez analizi istatistik ödev yaptırma ücretli spss veri analizi danışmanlık

SPSS’te yapmamız gerekenler sırasıyla şu şekilde:

Adım 1

Data -> Split File tuşlarına basıyoruz.

ortalama bulma 1

 

Adım 2

Yeni açılan pencerede, önce “Compare groups” seçeneğini işaretliyoruz. Sonra sol taraftan, veri setimizi hangi değişkene göre ayırmak istiyorsak o değişkeni seçip sağ taraftaki kutucuğa atıyoruz. Mesela kadınlarla erkeklerin ortalamalarını ayrı ayrı bulmak istiyorsak, Cinsiyet değişkenini sağ taraftaki kutucuğa atmamız gerekiyor. Sonra OK tuşuna basıyoruz.

ortalama bulma 2

 

Adım 3

OK tuşuna bastıktan sonra SPSS bize bir veri sunmayacak. Fakat bundan sonra yapacağımız analizlerde sonuçları bize kadın ve erkek olarak ayrı ayrı sunacak.

Şimdi SPSS’te Analyze -> Descriptive Statistics -> Descriptives butonlarına basıyoruz.

ortalama bulma 3

 

Adım 4

Yeni açılan pencerede, merak ettiğimiz değişkeni sol taraftan alıp sağ tarafa atıyoruz. Mesela kadınların ve erkeklerin ayrı ayrı yaş ortalamalarını merak ediyorsak, Yaş değişkenini sağ tarafa atmamız gerekiyor. Sonra aynı pencerede Options butonuna basıyoruz.

ortalama bulma 4

 

Adım 5

Yeni açılacak pencerede, Mean seçeneğini işaretliyoruz. Continue ve sonra OK butonlarına basıyoruz.

ortalama bulma 5

 

Adım 6

SPSS bize bu tabloyu verecek. Bu tabloda Mean kısmına bakarak, erkeklerin ve kadınların ortalama yaşlarının kaç olduğunu öğrenebiliriz. Mesela bu örnekte kadınların ortalama yaşı 23.19 iken, erkeklerin ortalama yaşı 24.60 olarak bulundu.

ortalama bulma 6

spss tez analizi istatistik ödev yaptırma ücretli spss veri analizi danışmanlık

ÖNEMLİ NOT:

Split File özelliğini kullanıp kadın ve erkeklerin ortalamasına ayrı ayrı baktıktan sonra, aynı veri setiyle başka analizler daha yapmak istiyorsak, analizlere devam etmeden önce Split File özelliğini kapatmamız gerekiyor. Bunu da Data -> Split File tuşlarına basıp sonra açılan pencerede Reset butonuna basarak yapıyoruz.

ortalama bulma 1

ortalama bulma 7

 

spss tez analizi istatistik ödev yaptırma ücretli spss veri analizi danışmanlık

Deniz Şavkay hakkında 141 makale
Lisans eğitimimi Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde, Yüksek Lisans eğitimimi Polonya'daki SWPS Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamladım. Davranış bilimlerine ilgi duyuyorum ve eğitim hayatımı bunun üzerine şekillendirdim. SPSS ile istatistik analizi yapmayı çok seviyorum. SPSS analizleriyle insan davranışındaki kalıpları keşfetmek ve insan davranışı hakkında iç görü sahibi olmak beni heyecanlandırıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*